Ogłoszenia duszpasterskie - NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO


1. Dzisiaj jest święto Chrztu Pańskiego. Podczas Mszy św. o g. 10.45 poświęcenie świec i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

2. Kolęda w tym tygodniu: w poniedziałek, 9.01 – ul. Przyjaźni od numeru 32 do końca i ul. Wyszyńskiego numery parzyste od 42 do 60; we wtorek, 10.01. - ul. Wyszyńskiego numery parzyste od 14 do 30 ; w środę, 11.01 – ul. Wyszyńskiego numery od 2 do 12 oraz ul. Wyszyńskiego numery nieparzyste od 81 do 89; w czwartek, 12.01 – ul. Wyszyńskiego od numeru 43 do 71; w piątek, 13.01 ul. Wyszyńskiego od numeru 1 do 41 oraz ul. PCK; w sobotę, 14.01 – przed południem od g. 10.00 Siedlice i Trzeszczyn, a po południu od g. 15.00 ul. Zamenhofa numer 46, 48 i 50.

3. Przypominamy, że w czasie kolędy możliwość spowiedzi wieczorem jest tylko przed Mszą św.

4. W najbliższy piątek, jak każdego 13. dnia miesiąca, o g. 20.00 Msza św. w intencji Ojczyzny zakończona o g. 21.00 w trwającej Wielkiej Nowennie Fatimskiej Apelem w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i bł. Jana Pawła II.

5. Minął rok 2011. Dla naszej parafii był to rok obfitujący w wiele wydarzeń. Po zakończonej wizycie duszpasterskiej rozpoczęliśmy duchowe przeżycia od „Misji u stóp krzyża”, podczas których przez tydzień trwaliśmy na modlitwie rozważając tajemnice krzyża w naszym życiu i podczas tych misji została poświęcona nowa Droga Krzyżowa w naszym kościele i uruchomione ogrzewanie kościoła. Potem obchodziliśmy Wielki Post z rekolekcjami szkolnymi i nabożeństwami Drogi Krzyżowej i Gorzkimi Żalami. W okresie wielkanocnym sakrament bierzmowania przyjęły 164 osoby, umacniając się do głębszego wyznawania wiary, jak to stwierdzali podczas przyjmowania sakramentu bierzmowania. W maju do I spowiedzi i Komunii św. przystąpiło 235 dzieci. W czerwcu po Uroczystości Bożego Ciała na placu przed kościołem miał miejsce festyn parafialny, pod hasłem „Niech zagrają nam organy”, których budowa rozpoczęła się z końcem stycznia 2011 roku. Bardzo serdecznie pragnę podziękować za wielkie zaangażowanie parafii w to dzieło. Prace w zakresie budowy organów zmierzają już do końca. Jest to bardzo krótki czas budowy wymagającego wielkiej precyzji pracy przy budowie tego instrumentu. Jest również bardzo kosztowny. Ogólna suma do zapłaty za poszczególne części i pracę wynosi 720 tysięcy złotych, ale w tak krótkim czasie z parafii wpłynęło już i zostało zagospodarowane 292 tysiące złotych. Jeżeli wszystko będzie realizowane według zamierzonego planu, to poświęcenie i oddanie do użytku Kościoła piszczałkowych organów nastąpi w trakcie odpustu parafialnego, to znaczy na początku marca tego roku. Pozostanie jednak do zapłaty pozostała kwota tj. 428 tysięcy złotych.

W dalszej części naszego sprawozdania należy podkreślić włączanie się wielu osób w pielgrzymowanie do różnych miejsc szczególnej modlitwy. Na początku kwietnia,  w rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka,  odbyła się pielgrzymka do Rzymu do grobu, dziś już błogosławionego, Jana Pawła II, w sierpniu miała miejsce pielgrzymka do Lourdes, La Salette i innych miejsc Francji, we wrześniu braliśmy udział w Dożynkach Archidiecezjalnych w Pyrzycach oraz w Archidiecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę. W październiku odbyła się pielgrzymka do Lichenia i Torunia.

W zakresie kwestii budowlanych były podejmowane działania wynikające z konieczności. Cała prawa strona kościoła patrząc od wejścia wymagała uszczelnienia na rynnach i odprowadzeniach wody deszczowej i następnie malowania zalanych wewnętrznej i zewnętrznej części ścian naszego kościoła. Powstała również konieczność wymiany całego dachu na budynku przy ul. Łokietka 2, który zamieszkują Siostry Urszulanki i przy tej pracy zostało zrobione dodatkowo ocieplenie całego budynku i elewacja. W budynku parafialnym ze względu na fatalny stan nigdy dotąd niewymienianych okien, zostało wymienionych na nowe kolejne 32 okna. Przy tej pracy pomógł w pokryciu kosztów Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska, za którą to pomoc, wyrażam wielka wdzięczność. W sumie już ponad 100 okien budynku parafialnego jest nowych. Jeszcze zostały do wymiany okna w kaplicy Miłosierdzia Bożego i kilka w innych miejscach.

Oprócz prac remontowych i budowlanych należy podkreślić nieustanną pracę w temacie mediów parafialnych. Funkcjonuje bardzo dobrze zrobiona i ciągle aktualizowana strona internetowa naszej parafii, każdego miesiąca wychodzi gazeta parafialna „Świadomi Chrystusa” w formie papierowej i elektronicznej. Dziękuję wszystkim współpracującym w tym dziele. Na szczególne podziękowanie zasługują: Jakub Siusta, Mariusz Hałgas, Grzegorz Banderowicz, Grzegorz Nowakowski, Stanisław Nazar, Maciej Zaśko i Paweł Bajer.

Mamy stale przygotowany i czysty kościół, co często wymaga więcej poświęcenia czasu niż tylko zwykłe godziny pracy. Tu należy podkreślić i ukazać ciche postaci jak: Natalia Ciuksza, Genowefa Bednarek, Marian Radzikowski, Stanisław Wilkoński. Jesteśmy świadkami dobrej oprawy liturgicznej i muzycznej: dla dzieci wiele wysiłku w tym kierunku okazuje Ewa Iwańska, czy też dla młodzieży ogromną zasługę maja tworzący zespoły grające i śpiewające. W najbliższym wydaniu czasopisma parafialnego postaramy się podać podziękowania imienne. Dużą rolę odgrywają wspólnoty i ruchy religijne przy naszej parafii. Bardzo serdecznie pragnę podziękować moim współpracownikom kapłanom, których imiona są wszystkim znane, a każdy z nich zasługuje na specjalne podziękowanie oraz wszystkim tworzącym nasza parafię za wszelkiego rodzaju pomoc i ofiarę.

6. Przed kościołem zbierane są podpisy poparcia dla istnienia Radia Maryja i Telewizji Trwam. W wolnym demokratycznym kraju nie otrzymuje koncesji do pełnego działania jak wszystkie inne stacje telewizyjne i radiowe tylko dlatego, że jest to stacja katolicka. Czy chcemy przyzwolić na krok po kroku spychanie społeczeństwa katolickiego na margines życia. Odpowiedzmy według własnego sumienia.

7. W przyszłą niedzielę, 15 stycznia, po każdej Mszy św. będzie zbiórka do puszek na Kościoły katolickie w świecie będące w potrzebie.

8. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na rzecz naszej parafii.

9. Składamy najlepsze życzenia udzielamy kapłańskiego błogosławieństwa.


ks. Waldemar Gasztkowski - Proboszcz Parafii

Police, 8 stycznia 2012 r.